22 648 48 83, 696 415 986 kontakt@certyfikowani-psychoterapeuci.pl

Kontakt

tel. 22 648 48 83
mobile: 696 415 986
email: kontakt@certyfikowani-psychoterapeuci.pl

Dojazd

Psychoterapia, psychoterapeuta Warszawa Ursynów - Anima
Jana Żabińskiego 3
02-793 Warszawa, Polska

Czytelnia

Czy wgląd ma wpływ na efekty psychoterapii?

W psychoterapii zorientowanej na wgląd, istotnym celem jest rozumienie i odkrycie obecnego, problematycznego wzorca zachowania jednostki ale pochodzącego z przeszłości . W celu zbadania czy istnieje związek między wglądem a efektem psychoterapii, dokonano meta-analizy dotychczasowych prac naukowych (statystycznej analizy wcześniej opublikowanych wyników badań).

Czy psychoterapia psychoanalityczna ma wpływ na metabolizm mózgowia?

Zaburzenia psychiczne związane są ze zmianami w metabolizmie mózgowia. Działanie leków stosowanych w farmakoterapii zaburzeń psychicznych jest nacelowane na normalizację takich zmian i normalizację zmian zachodzących w przekaźnictwie synaptycznym oraz w metabolizmie większych struktur mózgu – tak aby nastąpiła redukcja objawów. Autorzy artykułu chcieli sprawdzić, czy psychoterapia psychodynamiczna oraz psychoanalityczna, wywołują taką normalizację funkcjonowania tkanki nerwowej.

Skuteczność psychoterapii psychodynamicznej na tle innych technik.

W pażdziernikowym numerze American Journal of Psychiatry w 2017 roku ukazał się artykuł oceniający skuteczność psychoterapii psychodynamicznej na tle innych stosowanych metod terapeutycznych.

W Stanach Zjednoczonych odsetek osób z zaburzeniami psychicznymi wśród pacjentów podstawowej opieki medycznej sięga 45%. Stąd ważne jest aby ocenić czy stosowane najczęściej metody są sobie równoważne. Szczególnie istotne było pytanie o równoważność (nie zaś o tzw. większą skuteczność, która jest najczęściej badana) psychoterapii psychodynamicznej wobec psychoterapii behawioralno-poznawczej, interpersonalnej oraz farmakoterapii.

Kontakt

tel. 22 648 48 83
mobile: 696 415 986
email: kontakt@certyfikowani-psychoterapeuci.pl

Dojazd

Psychoterapia, psychoterapeuta Warszawa Ursynów - Anima
Jana Żabińskiego 3
02-793 Warszawa, Polska